salon renault katowice pietrzak

Całkowicie nowe Renault Scenic E-Tech electric: pierwszy w pełni elektryczny pojazd rodzinny zaprojektowany w sposób bardziej zrównoważony

Megane otworzyło nową drogę marki Renault i teraz kolej na model Scenic, aby odkryć siebie na nowo i przejąć rolę lidera nowej generacji pojazdów elektrycznych Renault. Całkowicie nowy Scenic E-Tech electric został zaprojektowany z myślą o rodzinach i ich potrzebie swobodnego i bezpiecznego podróżowania. Płynnie wpasowuje się w plan strategiczny Renaulution: jest elektryczny, nowoczesny, pełen przydatnych i intuicyjnych technologii oraz zaprojektowany w sposób bardziej zrównoważony. Jest to pierwszy samochód produkcyjny, który odzwierciedla cel Grupy Renault, jakim jest zostanie producentem samochodów nowej generacji, opowiadającym się za sprawiedliwą transformacją. Ucieleśnia nową strategię Grupy w zakresie zrównoważonego rozwoju i trzy filary, na których opiera się owa strategia: środowisko, bezpieczeństwo i włączenie społeczne.

27 lat ewolucji modelu Scenic

Renault pisze historię Scenica od 27 lat. Powstał w 1996 r. (pięć lat po zaprezentowaniu tytułowego samochodu koncepcyjnego w 1991 r.) i zrewolucjonizował rynek, stając się pierwszym kompaktowym minivanem w historii europejskiej motoryzacji. Jego nazwa jest skrótem od koncepcji bezpieczeństwa zawartej w nowym innowacyjnym samochodzie (Safety Concept Embodied in a New Innovative Car). Rodziny, ich nawyki podróżnicze, chęć ograniczenia wpływu na środowisko i aspiracje dotyczące bezpieczeństwa ewoluowały na przestrzeni lat, a Scenic zmieniał się wraz z nimi – a czasem o krok przed nimi. Dziś ma w pełni elektryczny układ napędowy i redefiniuje samochody segmentu C z myślą o rodzinach, zachęcając je do podróżowania, zachowując jednocześnie pionierskie i przyjazne rodzinom DNA. Scenic zawsze był projektowany jako główny samochód w gospodarstwie domowym, na długie podróże w weekendy i święta. Nadal tak jest, dzięki zasięgowi przekraczającemu 620 km według WLTP. Jest to pierwszy pojazd elektryczny zaprojektowany w sposób bardziej zrównoważony, dbający o dobre samopoczucie pasażerów i otaczający ich świat. Dziś jest to samochód rodzinny jutra.

Doskonały pojazd rodzinny

Model ten jest zbudowany na platformie CMF-EV opracowanej przez Alliance, a jego konstrukcja jest odważna: jego powierzchnia jest niewielka w porównaniu do innych modeli z tej kategorii, ale jego przestronność jest rekordowa. Posiada kompaktowy akumulator (o zasilaniu aż 87 kWh), który uwalnia jeszcze więcej miejsca we wnętrzu samochodu, aby w pełni wykorzystać jego idealne proporcje. Silnik zapewnia moc do 160 kW (co odpowiada 220 KM), dzięki czemu samochód jest zwinny, żywy i odpowiedni na każdą podróż. Wewnątrz jest komfortowo dla wszystkich pasażerów. Płaski dach i rozstaw osi wynoszący 2,78 m sprawiają, że nowy Scenic jest przestronny. Miejsca jest więc mnóstwo zarówno dla pasażerów (w tym promień kolan z tyłu wynoszący 278 mm), jak i dla bagażu (bagażnik ma pojemność 545 litrów). Pionierski, przyciemniający szklany dach Solarbay i genialny podłokietnik uzupełniają pełną gamę udogodnień zwiększających komfort.

System multimedialny OpenR Link zawiera ponad 50 aplikacji, dzięki czemu kierowca może bez wysiłku zaplanować podróż i cieszyć się nią razem ze wszystkimi podróżującymi z nim osobami. Jego charakterystyczna sekwencja dźwiękowa jest klasą samą w sobie – jest to wynik niezwykłego przedsięwzięcia zespołowego z kompozytorem Jean-Michelem Jarre’em.

Całkowicie nowy Scenic E-Tech electric będzie pierwszym pojazdem elektrycznym w gamie Renault wyposażonym w wersję wyposażenia Esprit Alpine, która dodaje mu ekscytującego, sportowego charakteru. Model ten produkowany jest tak jak od początku w fabryce w Douai (ElectriCity), a na rynek trafi na początku 2024 roku.

Pierwszy samochód rodzinny zaprojektowany w sposób bardziej zrównoważony

Budowanie firmy motoryzacyjnej nowej generacji wymaga w szczególności nowego spojrzenia na samochody i sposób, w jaki ich używamy, aby udostępnić jak największej liczbie osób pionierską, bardziej odpowiedzialną i bezpieczniejszą mobilność. Oznacza to także zmniejszanie śladu środowiskowego pojazdów w całym ich cyklu życia – podczas projektowania i produkcji, na drodze i na końcu ich życia, czyli od kołyski aż po grób. Piąta generacja Renault Scenic wprowadza nową wizję mobilności. Inteligentna konsumpcja i bardziej odpowiedzialna produkcja stają się normą. Dzięki swoim celom oraz planowi strategicznemu Renaulution Grupa Renault staje się firmą nowej generacji, skoncentrowaną na technologii, nastawioną na tworzenie wartości ekonomicznej w równym stopniu jak wartość środowiskową i społeczną, a także dążącą do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w Europie do 2040 r. i na całym świecie do 2050 r. Jako pionier dekarbonizacji, Renault zaprezentowało na szczycie ChangeNOW 2022 samochód koncepcyjny Scenic Vision – ukazując cel marki, jakim jest tworzenie bardziej zrównoważonych, wizjonerskich pojazdów. Wizja ta zaczyna się dziś urzeczywistniać dzięki pierwszemu, całkowicie elektrycznemu pojazdowi rodzinnemu zaprojektowanemu w sposób bardziej zrównoważony, całkowicie nowemu elektrycznemu modelowi Scenic E-Tech electric.

Ten w pełni elektryczny pojazd rodzinny jest bardziej pomysłowy, hojniejszy i bardziej odpowiedni na swoje czasy niż kiedykolwiek. Wynosi zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo na nowy poziom. Całkowicie nowy Scenic E-Tech electric jest montowany we Francji, w fabryce ElectriCity w Douai, i wytycza nowy szlak w kierunku bardziej ekologicznej, bezpieczniejszej i bardziej awangardowej mobilności. Jego silnik jest również produkowany we Francji, w Megafactory w Cléon. Aż 24% materiałów pojazdu podlega recyklingowi, a 90% jego masy – łącznie z akumulatorem – nadaje się do recyklingu, zgodnie z dyrektywą 2005/64/WE, w obiektach przemysłowych. Rozpoczęła się zatem podróż w kierunku nowej, bezpieczniejszej i bardziej odpowiedzialnej mobilności!

 

„W 1996 roku Scenic był nowym obiektem, który na nowo odkrył zasady i zmodernizował samochody rodzinne. Zupełnie nowy Scenic E-Tech electric podąża tą drogą. To wszechstronny samochód elektryczny, zaprojektowany z myślą o zrównoważonym rozwoju, zdolny do pokonywania długich dystansów. Oferuje wyjątkową przestrzeń wewnętrzną, zachowując jednocześnie kompaktowość, jasność, komfort i najnowocześniejszą łączność”.

Fabrice Cambolive, dyrektor generalny marki Renault

„Całkowicie nowy Scenic E-Tech electric został nastawiony na wydajność, dostępność i zrównoważoną integrację ze środowiskiem. Został zaprojektowany tak, aby rodziny mogły podróżować swobodnie, bezpiecznie i bardziej odpowiedzialnie. Ucieleśnia nowy język projektowania marki Renault. Jego obszerna, zakrzywiona powierzchnia przywołują na myśl żywą, humanistyczną markę, a jej ostre i precyzyjne linie w połączeniu z wieloma zaawansowanymi technologicznie detalami wprowadzają samochód w nowoczesny i połączony świat”.

Gilles Vidal, wiceprezes ds. projektowania marki Renault